Най-после узряхме за модерна архитектура
Архитект Д.Стефанов
Черно море – вторник, 23 юни 2009г.
– Варна винаги се е славела като красив град. Как се отрази на облика му новото строителство през 90-те години? Какви поуки могат да се извлекат занапред?
– Всеки период от развитието на града от неговото създаване до днес е имал масови и представителни сгради. С годините масовите са си отивали, а представителните – оставали. По време на социализма масово строителство бяха панелните комплекси. Да не би те да бяха красиви?! През 90-те години изведнъж се развърза частната инициатива. Нямаше адекватна нормативна база и контрол. Не е без значение, че процесът беше пуснат в централната част на града. Просто там имаше много стари сгради и голямо търсене на готови жилища. Затова имаме този горчив резултат. Как да го променим?
Трудно. Нужна е обществена нагласа и воля на управляващите. Трябва малко повече да се уважават специалистите. За близките няколко години съм песимист. Пък после – ще видим.
– Каква е цената на компромисите, които бяха направени заради амбицията на предприемачите за бързи печалби?
– Не приемам, че предприемач е мръсна дума. Шапка свалям на всеки, който има желание, енергия и воля в тази обществена среда да рискува, да работи и гради. Не приемам също, че архитект е мръсна дума. А някои управляващи непрекъснато ни го натякват. Ако някой нарушава закона и той по образование е архитект нека отговаря за действията си. Убеден съм, че когато има воля, архитектите и предприемачите се разбират прекрасно Та ние сме от една и
съща страна на бариерата. Ние работим за добър краен продукт!
Грешки има навсякъде – и в центъра, и в комплексите, и в курортните и вилните зони. Коя е най-болезнена – не знам.
– Има ли добри примери за успешни архитектурни решения в днешна Варна?
– Определено. В някои части на центъра на Варна и в крайбрежните зони се появиха добри архитектурни сгради и ансамбли. Те са резултат от узрялото желание и усилията на проектанти и предприемачи да изграждат по-качествени сгради и среда от сгради, разбира се. В крайна сметка много колеги в бранша се стараят да поддържат имидж с добри примери за градска архитектура. Вече отминава времето на бурното и безразсъдно строителство.
– Как може да се определи сегашният архитектурен стил в новото строителство, за който ще говорят бъдещите поколения?
– Има отделни архитектурни сгради и ансамбли, които ще останат в историята на града. Не бих посочил конкретен стил. У нас първото, което ни се прииска след панелния бум, е да строим монолитни сгради с тухли и те да имат „разчупена“ -ужасно определение, форма.
После дойде постмодерният повей, но той се изрази в някой друг корниз и кована решетка. Сега най-после узряхме за модерната архитектура. Мисля, че последните няколко години тя вършее хармана.
– Съществува ли изобщо концепция за облика на Варна?
– Не бих казал, че има такава. Просто този въпрос не стои на дневен ред в резултат от социално-икономическите фактори, които сведоха живота у нас до борба за оцеляване. Хората са оскотяли и мислят за своя дом, за своята градинка, но не и за начина, по който могат да допринесат за своя блок или своята улица.
– Това означава ли, че в страната ни няма град, чийто облик да се развива концептуално?
– Не, у нас има градове с много добри градоустройствени планове, които са намерили отражение и върху архитектурния облик.
– Очаквате ли Общият устройствен план да се отрази позитивно върху архитектурата на Варна?
– Той цели по-скоро да даде насоки за генералното развитие на града във връзка с транспорта, комуникациите, зоните и характера на застрояване. Проектът не се фокусира върху детайли относно самата архитектура. В това отношение Съюзът на архитектите до голяма степен е длъжник на варненци, но идеите, които тръгват от нашите сбирки, не стигат до местната власт.
– А какво прави архитектурната колегия на Варна в защита на архитектурните паметници?
– Пишем писма и никой не ни чува! Убедих се, че не можеш да избягаш от средното ниво на блатото. 250 души сме. Дори не желаят да се срещат с нас. Не сме интересни като избиратели. Самоунищожаваме се, но това сме ние.
– Как изглежда Варна в мечтите Ви?
– Малко по-малко балкански и повече европейски.
– Как гледате на екзотичните решения, които се наблюдават при санираните на парче жилищни сгради? Етажните собственици често се спират на цветове, които са напълно различни от цвета на фасадата на блока.
– Излишно е да коментираме тази практика. Смятам, че е безумно да се нарушава цялостният облик на сградата по този начин. Дори старите панелки си имат визия, основана на някаква естетика, която не бива да се нарушава. Задължително е, санирайки жилищата си, хората да се съобразят с облика на блоковете.
– Масово разпространено е мнението, че след саниране фасадите трябва да се боядисват например в сиво, тъй като този цвят „носи на мръсотия„. Какви са цветовете, които според Вас би трябвало да се използват?
– Абсурдно е хората да вземат решения за цветовете въз основа на подобни мнения. Черната или бялата кола изглежда по-мръсна след дъжд?! Тъмните тонове привличат светлината и това обикновено прави замърсяването по-очевидно. По принцип има „препоръчвани“ и „харесвани“ цветове за всяко време. Тук сме далече от световната мода. Истината е, че всичко омръзва. Както при модата в облеклото и музиката, така и в архитектурата по-интелигентната публика харесва новите преразкази, търси необичайното. В интериора свободата е по-голяма, защото каквото и да сториш, си го гледаш сам. Друго е в сградата, която стои 20 – 50 години. Там не може да не се съобразиш с околната среда, каквато и да е тя.
– Сега е сезонът на ремонтите. Какви съвети бихте дали на обикновените семейства, които решат да предприемат ремонт в домовете си?
– Най-важното е да преценят от какво има нужда домът им. Добре е да се консултират със специалист, за да набележат приоритетите си. Излишно е например да сменят тапети на помещение, където има теч и той рано или късно ще избие по стените. Проектанти, архитекти, хора, които се занимават с интериор, могат да консултират професионално как да се подходи към дадено жилище. Следващата стъпка е да се направи точна калкулация на разходите, да се разпределят средствата в зависимост от необходимите ремонтни мероприятия. Излишно е да се предприемат инициативи, за които парите на дадено домакинство доникъде няма да стигнат.
– Но ремонтите все още се правят твърде хаотично. Какво е необходимо, за да се извършват по–организирано от етажните собствениците?
– Надявам се за това да помогне законът за етажната собственост, който допуска живеещите в един вход да се сдружават, за да обновят сградата, където живеят.