Искам да стана архитект, за да помагам на хората
Архитект П.Стефанов
НД – вторник, 8 ноември 2005г.
Петър Стефанов в роден във Варна преди 22 години. Завършва руското училище с изучаване на френски език. От четири години следва Архитектура във Версайското архитектурно училище в Париж. Това лято извара официалния си стаж по специалността в родния град, във фирма „Юнион Корект“ ООД, управител на която е баща му, из¬вестният варненски архитект Димитър Стефа¬нов. Разговаряме с Петър Стефанов по вечната тема за завръщането малко преди той отново да отпътува за Париж.
– Лесно ли се стажува в бащината фирма?
– Определено не си починах тази лятна ваканция, но съм страшно доволен. По бреме на стажа във фирмата на баща ми се сблъсках с много конкретни аспекти на бъдещата си професия, което се оказа много полезно. Научих много неща, които не са засегнати в обучението ми. Вече малко или много мога да преценя по какъв начин би могла да се развие моята кариера в чисто професионален план. Всеки говори за връщане и т.н. Започвам вече така да разсъждавам – бих останал там, където работата ми е по-интересна, бих останал там, където се усещам по-свой.
– Сега къде се чувствате по–свой?
– Това е проблемът. Опитвам се да бъда що-годе обективен. Бих казал, че вече и на двете места се усещам свой. Трябваше ми доста време, за да мога под някаква форма да се интегрирам във Франция. Това става в момента, в момента, в който падат границите в контактите с французите – те свикнат с теб и ти с тях. Бих казал, че за мен това вече стана. Живеейки
11 месеца в годината там, не мога да кажа, че просто оцелявам. Аз вече имам своя живот в Париж, който е по-различен от Варна – доста е по-напрегнат. Но общо взето това лято успях и тук да си го направя доста напрегнат. Във Франция някак се усещам по-професионално. Там винаги имам много социални ангажименти, които са различни от тукашните ми срещи с класа си, със стари приятели. Просто повечето неща ми се случват в момента в Париж, което обаче не означава – край, решил съм да остана там! По принцип начинът на живот на французите е много по-затворен от българския, което е .голям проблем след пристигането ни там. Не е прието да канят гости, както правим ние. Няма я тази топлота на контакта между що-годе познати хора, на което сме свикнали в България. При тях всичко е много по-регламентирано – има коректни отношения на ниво общо познанство. Отношенията обаче изведнъж се усложняват, когато започне да става дума за приятелство. И оттам идва проблемът, че ние можем с малко хора да се срещаме. но специално аз имам късмет, тъй като уча във Франция Архитектура в училище, където има само тази специалност. Първата година започваме 180 души, накрая завършват 30-ина. Отсяването е много здраво. Мнозина след Второ завършено ниво заминават с диплома, която им дава право да чертаят проекти. Бакалавър се става след три години, след пет – Магистър, след осем – Докторант. По принцип това е новата европейска система, която се опитват да въведат във Франция -къде с успех, къде не толкова. Още не се знае като станем Магистри, ще имаме ли пълна проектантска правоспособност, или ще трябва няколкогодишен стаж да изкараме, за да можем сами да проектираме. Затова сега всеки от нас събира максимално количество стажове, за да може да представи някаква готовност накрая.
– От тези 180 студенти колко сте българи?
– Общо 15, които сме равномерно разпределени между випуските. Българите оцеляват там. Хубаво е, че ние, българите, държим един за друг, което е противно на наложилото се мнение, че в чужбина не общуваме помежду си. Специално между нас се създаде хубаво приятелство, което е свързано с взаимопомощ, и то не само в ученето. Така че, бих казал, доста добре се оправяме като общност.
– На това ли се дължи факта, чe сега се чувствате повече интегриран там?
– Когато всичко между нас е добре, има много повече енергия за контакти с други хора. Бих казал, че вече ни възприемат не само като отделни личности, но и като български колектив. Това е много по-ценно. Защото сме групичка в голямата група. Общо взето ни възприемат като колектив не само на национален принцип, а и като група, която има чувство за хумор, като хора, които обичаме да помагаме, услужливи сме. Това е много важно, защото от вестниците имат съвсем друго впечатление за нас, българите. Постепенно французите, които ни познават, започват да разбират, че има и нещо друго зад стереотипния образ, който ни приписва тяхната преса. Тя акцентира на проституцията, кражбата на коли, наркотрафика. Независимо за кой българин става дума веднага всички минаваме под общ знаменател. И после трябва да се оправдаваме, че сме българи. Отначало това е доста неприятно. После свикваме, което е по-страшното, защото вече спира да ни прави впечатление. Впоследствие, при контактите ни, французите разбират, че не всичко е просто и само в черно, както искат да го изкарат – не сме само лоши, всички не сме сутеньори, дилъри на наркотици.
– С какво си обяснявате това наслагвано настроение?
– С простия факт, че сме били зад Желязната завеса доста дълго бреме. Във Франция все още смятат, че сме част от СССР – това са техните познания по история и география. Смятат, че след Полша започват Големите руски степи и все още използват СССР като понятие, а не Русия. Там наистина нямат никаква представа, къде точно се намираме. Дали ще е България или Казахстан, за тях няма никакво значение. В Гърция отиват на почивка със самолет и не знаят, че България е съседна страна. Дори сме имали случай, показват карта на Балканите и обясняват, ето тук са Сърбия, Македония, Гърция, Румъния и тук е още една страна. Точно нашата прескачат.
– За тези четири години забелязахте ли промяна в нагласата на французите към нас, все пак се гласим да влизаме в тяхното семейство?
– Говори се вече по-често за България точно във връзка с влизането ни в ЕС. Не мога да кажа дали е с положителен тон, но по-важното е, че започва да се говори по-често за страната ни. Знам, че нямат много информация за нас, но става дума за това, че трябва да влезем, приети сме за евентуално включване през 2007 г. Следят дали изпълняваме всички ангажименти според приетия график. Самият факт, че се говори за нас, вече е нещо. А иначе във французите, които общуват с нас, има по-положителна промяна. Започват да идват на почивка в България. Страшно им харесва. Като се абстрахираме от факта, че българките са най- хубавите, просто на тях у нас им е изгодно. защото тук всичко им е много по-евтино, отколкото в Турция. Ако има някой българин, който да пътува с тях, да се настани примерно в Созопол, на французите им излиза невероятно евтино. Освен това много им харесва начинът, по който ние живеем.
– Какво представлява образователната система във Франция?
– Преди във Франция на всеки две години даваха по една диплома. След втората година – за Начално висше образование, която е достатъчна за записване за нещо друго. След четвъртата година – друга, която е почти Висша, но недостатъчна. След шестата година получаваш диплома за Висше образование със стопроцентова проектантска правоспособност. Сега се опитват да нагласят малко насила един общ европейски стандарт, който да позволява обмен на студентите. Доста е голяма промяната в сравнение с преди. Искат да въведат трите степени Бакалавър, Магистър, Докторант с три, пет и осем години обучение, като последните три години (за Докторанти) не са задължителни. Задължително е само до петата.
– Къде можеш по–добре да се реализираш?
– Всичко зависи от това какво влагаш в думата „добре”. За мен добре реализиран архитект е човек, от когото има нужда. Не говорим за слава. Аз за това ще стана архитект, защото ще мога да помагам на хората. За мен преуспелият архитект е точно този, от когото има нужда. А в България има определено нужда. Във Франция – също. Не говорим за пари, защото несравнима е разликата в заплащането тук и там. В България ако си със заплата 500 -600 лв. и някакви хонорари, то във Франция един архитект спокойно може да получава 3 – 4 хил. евро на месец, и то без да бъде с някакъв по-специален статут. Такъв е стандартът – ако за един ресторантьор заплащането на час започва от 6 евро, за архитекта е от 10 евро. Практически една от най-високите средни заплати на час е на архитектите. Така че в случая става дума повече за лично удовлетворение, за изпълнение на голямата мечта, както е казал Пауло Куельо. По-конкретно желая да съм все повече интегриран, което постигам и се надявам да запазя. Другото, което имам желание да направя, е да изкарам Доктората си по Архитектура там. После ще видим…
– Да поговорим за професионалната реализация у нас?…
– С промените във всички европейски норми, които ще бъдат въведени в България, неминуемо ще възникне остра нужда от адаптирането им спрямо българския стандарт и българския манталитет, което е доста тънък момент. Освен това тепърва ще започне да се появява проблемът с панелните блокове, което ще е голямо предизвикателство пред моето поколение. Обликът на цели квартали ще трябва да се променя. Променя се обликът на Варна и с много големия демографски прираст. Смята се, че градът ще мине един милион жители до 10 години, което е свързано с бум в строителството. Определено смятам, че тук ще мога да се реализирам точно в аспекта, който ме интересува. Във Франция нещата са много по-уредени,по-спокойни. Там всичко вече е построено, няма такива големи локални задачи, както е у нас.
– Ако се върнеш тук, няма ли да ти липсва „голямата архитектура„, която зарежда с нови идеи?
– Това винаги мога да го имам. Дали ще поддържаш високо летвата на личния си професионален критерий, зависи от човека. Връщайки се тук, смятам да запазя контактите си във франция. Пък и технологиите се развиват. Вчера си говорих по интернет с моя състудентка от Париж, с която не бях се виждал от два месеца. Няма никакъв проблем – включвам си компютъра и готово! Пък и
границите вече ще паднат. Със самолет за два часа си в Париж. Там имам приятели, състуденти. Няма проблем да отида веднъж в годината за две седмици и да запълня някаква появила се духовна празнина. А що се отнася до качеството, смятам, че ако човек се интересува достатъчно от новите неща като излиза навън, няма никакъв проблем да бъде в крак с модата и изискванията на времето.
– За четири години какво се промени у нас?
– Прави ми впечатление, че обществото ни започва да става все по-западно. Тук вече се предлагат почти всички видове услуги, които има и там. Ставаме и ние консуматорско общество, каквото е във Франция. Това лято гледах няколко предавания на рубриката „Далекоглед“ по БНТ за завръщането на млади хора, които дълго са били в чужбина. Завръщането е въпрос, който вълнува много хора. Няма никакъв проблем хората да отидат да видят какво става по света, но би било прекрасно всеки да намира тук мястото си. Има мнозина, които заради по-уредения социален и битов живот са склонни да останат там, което смятам, че е жалко – много е принизен критерия. Патриотизмът идва оттам дали искаш да направиш нещо за родината си, или не.