В Париж от любопитство, без еднопосочен билет
Архитект П.Стефанов
НД – вторник, 5 август 2003г.
Първото ми впечатление от Париж бе още на Аерогарата. Бях на 18 години. Майка ми искаше да съм максимално подготвен за по-нататъшния си самостоятелен живот и летях със 107 килограма багаж. Наложи се да чакам микробус отпред в продължение на 6 часа и си казах, че приключението ми започва прекрасно: седя сам пред летището, отчаян, без квартира, несигурен. Когато пристигна превозът, се оказа, че шофьорът е сърбин и много се зарадвах на неговата балканска топлота и чистосърдечност. Пътувайки през Париж за хотела, си спомням, че зърнах Айфеловата кула, грейнала на фона на залязващото слънце и си казах: Бре, аз май наистина заминах! До този момент не си бях дал сметка колко е сериозно това, с което се захващам.
Труден контакт
Всъщност за българския студент във Франция проблемът е по-скоро за битовата част на живота, отколкото за учебния процес. Първо обществото им функционира на коренно различен принцип от нашето. Социалният контакт на индивид с индивид, на познат с непознат, на французин с чужденец е много по-различен. На повърхностно ниво изглеждат много близки, което в началото лъже, че са много общителни, но в последствие се оказва, че не е така и че те разбират между-човешкия контакт по-дистанцирано. В началото е доста объркващо, защото попадайки на ново място, човек винаги се опитва да създаде нови контакти, както в родината, но по нашия „топъл“ балкански метод не се получаваше. Това ни изолира малко в началото, докато се нагласим към тяхната система.
Жертви на системата
Французите са типично Западно консуматорско общество. Непрестанно биват подлагани на рекламна атака по телевизия, радио, вестници, плакати по обществени места… Предлагат им се продукти, които в повечето случаи дори не им трябват, но те ги купуват, защото постепенно свикват с имената на продуктите. Проблемът при тях е, че животът им е 100 процента уреден и те на практика нямат никакви проблеми. Просто едно пренаситено общество, чийто интерес към живота се поддържа чрез милиони продукти, които правят живота им дори още по-лесен отпреди.
Средно статистическият французин не излиза в чужбина. Не пътуват по света както американците, японците или германците. Те по-скоро са домакини за туристите. Франция е най-посещаваната от туристи страна в света, туризмът е един от най-печелившите отрасли на държавата. Тъй като работя в Лувъра, имам постоянни наблюдения върху огромния поток от чужденци, които заливат Париж ежегодно. И точно заради това в страната много грижливо се пази културното наследство. Правителството отделя големи суми за реконструкция и поддръжка на старите сгради, църкви и замъци. Нарочно не ги правят прекалено нови и чисти, а ги поддържат в едно средно патинирано състояние, което да носи духа на историята, с която са толкова горди и ги прави велика нация.
В тази атмосфера бе малко трудно в началото да се възприема не като турист, а като постоянен жител, какъвто се явявам, бидейки студент. Трудно е все пак да живееш в един огромен музей, но в края на краищата всичко е въпрос на нагласа и привикване.
Адаптация на българина
Честно казано, смятам, че това е по-скоро въпрос на индивидуална чувствителност, отколкото на национална принадлежност. Има хора, които много лесно се интегрират в тази среда, докато за други са необходими години. Самите французи са големи шовинисти, което е лесно обяснимо с оглед на големия приток емигранти и отрицателния прираст. За много страни и етноси, както примерно бившите колонии, Франция се явява като по-голяма сестра и те отиват там с надежда да живеят един по-добър живот. Всички „мръсни“ професии като чистачи по улиците, шофьори, строители, всички, които работят в бързото хранене, въобще по-силовите професии, се изпълняват изключително от чужденци. Така че те гледат да останат по-затворени в опита си да запазят националната си идентичност, която постепенно се размива под натиска на новопристигащите култури. Не допускат чужденци близо до себе си. Те по принцип и помежду си са хладни в контактите. Няма я нашата балканска чувствителност, като примерно да видиш непознат на улицата и веднага да го поканиш вкъщи да го почерпиш. Те дори не си ходят на гости. Ако се срещат помежду си, ходят на ресторант, там така е прието. Доста е стерилно като атмосфера. А да не говорим за Версай, където повечето жители са наследници на Голямата френска аристокрация.
Впрочем във Франция животът никак не е розов за разлика от това, което се мисли. Това е държава с желязна бюрокрация, която е смазваща за всички чужденци в началото. За да пребиваваш легално в страната, трябва да си изкараш специална карта, която, за да бъде издадена, трябват един куп документи, снимки, всичко в няколко екземпляра. Ако нещо ти липсва, те връщат и става много сложно, всичко наново. Просто нямат време да обърнат внимание на всеки персонално. Отношението е доста хладно, но пък машината действа безотказно и ефективно. Освен това има и множество социални структури, които помагат на хората, къде с пари, къде със съвет.
Връщането и еднопосочният билет
Това е най-големият въпрос, който си задава всеки нов студент в чужбина. По принцип тръгнах с нагласа, че ще се върна в България и все още го мисля след вече две години там. Смятам, че няма да прозвучи пресилено, че България има нужда от всичките си деца, трупащи знания в чужбина. Още е рано да се каже, защото тепърва има да учим, но мисля, че повечето студенти са с нагласа да се върнат. Някои студенти, от страх да не останат, умишлено не си създават удобства, които биха ги спрели на обратния път, и поддържат аскетичен живот. По принцип за българите няма проблем ако желаят да останат да живеят във Франция. Въпреки че страната ни се свързва на първо място с проституция, наркотици и престъпления, за съжаление, теми, често срещани по вестниците. Към нас се отнасят както и към всички други чужденци. Нататък вече е въпрос на лични изяви. Примерно имам познат, който завърши Консерватория там и наскоро се ожени за французойка, щастлив е. И при това той не е единичен случай. Има и други, които остават по тази и други причини. Мен тази перспектива не ме съблазнява. В професионален план за мен е по-интересно да се върна в България, Франция е страната, дала начало на Модерната архитектура и там от години вече всичко е построено. Там никой вече не се опитва да надскочи другите като прави още по-модерна сграда, просто всички си работят и няма особени изненади. Докато у нас ще имам фронт за изява и бих помогнал със знанията, придобити в чужбина.
Аз заминах от любопитство, а не с мисълта за еднопосочния билет. Ходих на кандидатстудентски курс във ВИАС, София, но си казах, че Париж е един от най-красивите градове в света, където всеки архитект иска да построи нещо. Там всяка сграда, която учим по история, мога да я видя с очите си, просто трябва да отида на еди-коя си улица и се докосвам лично до голямата архитектура. Казват ни често, че единственото изкуство, което трябва да се усети с цялото тяло, е архитектурата. Нито снимка, нито видеозапис може да пресъздаде усещането от персоналния допир.
Връщайки се, най- ме дразни престъпността
Някои казват, че връщайки се, най-много ги дразни мръсотията у нас. Не го споделям. Например Париж е доста мръсен град въпреки големия поток от туристи. Понякога дори ми се струва по-мръсно от тук.
Разликата, която чувствам силно, е в нивото на престъпността. Тук се чувствам много по-несигурен по улиците. Човек, който се разхожда по тъмно в Морската градина, невинаги е сигурен, че ще стигне където е тръгнал. И това е само един от множеството подобни примери. В Париж човек може да се разхожда по кое да е време на денонощието и най-вече в „малките часове” на деня, без притеснение, че ще му се случи каквото и да е. При все, че няма нито една полицейска кола по улиците. Поне аз нито веднъж не съм виждал, както между другото почти не се виждат и линейки. Винаги, когато на някой му прилошее, има катастрофа или някакъв друг не много сериозен проблем, викат Пожарната! Наистина е много учудващо, но е факт. В Пожарната има медицински екипи, които са доста ефективни за по-леките повиквания. Освен това имат и някои социални функции, като да помагат на бездомни. Е, разбира се, гасят и пожари. Дори самият израз на френски,когато има нужда от медицинска помощ, е „извикайте пожарникарите“, което се различава от българското „повикаите линейка“.
Все още съм млад студент, идеалист. Имали сме спорове с татко кое е Модерна архитектура. По принцип според мен в България няма модерна архитектура. Нито има търсене, нито се предлага такава. Имаме нова архитектура, но не е същото. Но не твърдя, че съм задължително прав, защото уча в чужбина, аз просто съм носител на различни идеи, които съм готов да споделя с хората.